Linecká kolečka - recept na cukroví

| Pečené cukroví
linecká kolečka

V mnoha receptech na nepečené cukroví se používají piškoty, tak to je třeba u vosích hnízd. Místo nich můžete upotřebit linecká kolečka, která si můžete udělat buď podle receptu, který znáte, nebo vyzkoušejte recept, který je níže uvedený.

Navíc linecká kolečka můžete udělat také jako samostatné cukroví. I v tomto případě chutná lahodně a bezpochyby patří k těm nejoblíbenějším druhům. Připravte si jej také, ať si můžete na této klasice pochutnat.

Ingredience:
 • 350 g hladké mouky
 • 250 g másla
 • 140 g cukru moučky
 • 2 žloutky
 • citron (chemicky neošetřený)
Postup:
 1. Mouku a cukr prosejeme do mísy a promícháme.
 2. Dále z omytého citronu nastrouháme kůru nebo přidáme kupovanou strouhanou kůru. Záleží, co dáváte raději.
 3. Pak přihodíme dva žloutky a máslo, které nakrájíme na několik tenčích plátků.
 4. Těsto pořádně propracujeme, dokud se hmota hezky nespojí.
 5. Následně těsto zabalíme do potravinářské fólie a vložíme ho do chladna, aby se rozložila chuť těsta, nejlépe na noc nebo alespoň na několik hodin.
 6. Potom těsto vytáhneme z lednice, až povolí, tak rozválíme na plát a vykrajujeme kolečka.
 7. Kolečka pak umístíme na plech, který je pokrytý papírem na pečení.
 8. Tento plech následně vložíme do trouby, kterou jsme již předem vyhřáli na 180°C a pečeme je necelých deset minut.
 9. Linecká kolečka po vychladnutí můžeme spojit marmeládou či ořechovou náplní. Nebo je můžeme použít jako zmiňovaný podklad pod vosí hnízda.
 10. Cukroví je nejlepší asi až po týdnu, protože krásně změkne.

Pokud chceme vykrajovat linecká kolečka, která by měla sedět pod vosí úlky, tak bychom je měli vykrajovat o něco menší, pečením se totiž kolečka zvětší. Pokud byste je přece jen udělali větší, tak to vůbec nevadí, protože aspoň budou úly lépe sedět. Zajímavě vypadají vosí hnízda, která mají tento základ ve tvaru hvězdy nebo zubatého kolečka. Cukroví pak vypadá velmi netradičně a nikoho ani nenapadne, že velikostně nesedí.

Naopak, pokud nechcete kolečka použít pro další cukroví, můžete z nich udělat klasické slepované linecké cukroví. Kolečka slepíte klasicky marmeládou nebo z těsta můžete vykrojit i různé další tvary podle toho, která máte vykrajovátka. Koneckonců toto linecké těsto se dá použít i na linecký koláč, řezy atd.

Ohodnoťte recept!

Vaše komentáře


Napište, co si o tom myslíte


Jméno: