Medovníkové kuličky - recept na lahodné koule

| Kuličky | Recepty
Medovníkové kuličky

Máte rádi Medovník? V tom případě vám budou určitě chutnat medovníkové kuličky, které chutnají naprosto výtečně a jsou jednoduché na přípravu. Pokud nemáte čas, nebo se vám nechce trávit čas v kuchyni vytvářením něčeho složitého, připravte si tyto koule.

Recept na medovníčkové koule je opravdu velmi snadný. Stačí jen následovat pár kroků a vytvořit kuličky, které jsou sladké tak akorát a velmi chutné. Zkusíte je?

Ingredience:
 • 500 g hladké mouky
 • 200 g cukru moučky
 • 1 polévková lžíce jedlé sody
 • 2 vajíčka
 • 60 g másla
 • 4 polévkové lžíce medu
 • Krém: 1 Salko (kondenzované mléko v plechovce)
 • 1 máslo
Postup:
 1. Nejprve nasypeme do mísy mouku, cukr a sodu. Pořádně je promícháme.
 2. Dále doprostřed rozklepneme dvě vajíčka, přidáme rozpuštěné máslo a med. Všecko důkladně promícháme a propracujeme v těsto.
 3. Dále z těsta vytvoříme rukama tenčí placky, které umístíme na plech, na který jsme položili pečicí papír. Mezi plackami nemusí být vůbec mezery, protože nebude vadit, pokud se spojí. Možná budete potřebovat dva plechy.
 4. Plech vložíme do trouby vyhřáté na 180 °C a tam jej pečeme 10 - 15 minut (záleží na tom, jak jsou placky vysoké).
 5. Po upečení necháme placky dokonale vychladnout. Můžeme je nechat chladnout i přes noc.
 6. Připravíme krém, jehož příprava se odvíjí podle typu Salka. Pokud máme klasické Salko, je nejprve nutné z něj vytvořit karamel. Vaříme ho 2,5 hodiny (v uzavřené plechovce) a ponořené ve vodě a ono se zkaramelizuje. Pokud ale máme karamelové Salko, tento krok přeskočíme. Z másla (pokojové teploty) a Salka vyšleháme krém.
 7. Následně placky nalámeme a rozmixujeme v mixéru, nebo je bez nalámání nastrouháme na struhadle. Musí z nich být malé drobky nebo prášek jako písek (například jako nastrouhané ořechy nebo perník).
 8. Krém smícháme s rozmixovanými plackami (použijeme přibližně 3/4 drobečků) a poté schováme hmotu na dvě hodiny do lednice.
 9. Z hmoty tvarujeme kuličky, které obalíme ve zbývajících drobečcích. Medovníkové kuličky vložíme do košíčků a uchováváme je v chladnu.

✅ Z této porce připravíte opravdu obrovské množství kuliček. Pokud budou medovníkové kuličky malé, bude jich asi 100 kusů, pokud budou koule větší, bude jich méně. Ovšem ve všech případech se jedná o lahodné cukroví, které opravdu chutná jako Medovník nebo Marlenka.

Obalovat je můžete nejen v drobečcích, ale i mletých ořeších nebo strouhaném kokosu. Záleží, co máte rádi, nebo kolik drobků použijete do těsta.

Medovníčkové koule jsou částečně pečené a částečně nepečené cukroví. Záleží, jak to budete brát. Můžete je vytvořit i z perníku nebo nepovedených perníčků, opět budou výtečné.

Ohodnoťte recept!

Vaše komentáře


To je mnamka!
Leny, 18. prosince 2020

Napište, co si o tom myslíte


Jméno: